105 yıldır sönmeyen meşale! İlelebet izinde

HABER MERKEZİ – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile dün tüm illerde törenler düzenlendi.

ÇANAKKALE: Kentte bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi.En önde büyük Türk bayrağı ile Atatürk portresinin taşındığı yürüyüşe katılanlar, bayramı coşkuyla kutladı.

BURSA: 600 genç Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Havacılık Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği uçuş günleri etkinliğine katıldı. Zirveden paraşütle atlayan gençler renkli görüntü oluşturdu.

BOLU: 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü’ne öğrenciler, sporcular, vatandaşlar ve protokol üyelerinden oluşan binin üzerine kişi katıldı. Öğrenciler 105 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşıdı. Bolu Geleneksel Atlı Okçuluk takımı, yürüyüşe                      atlarıyla katıldı.

DENİZLİ: Kentte kortej yürüyüşü yapıldı. Törenin sonunda gökyüzüne 105 balon bırakıldı.

BAYBURT: İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Biriminde yer alan öğretmenler, “19 Mayıs’ta 19 Kilometre Yürüyorum” sloganıyla Kop Dağı’nın zirvesinde bir araya geldi.

KOMANDO DAMGASI

KARABÜK: Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı’nda düzenlenen etkinliklerde Safranbolu 125. Jandarma Komando Eğitim
Merkezi Komutanlığı’nda görevli komandoların gösterileri  büyük beğeni topladı.

YUNUSLARDAN ZEYBEK

DİYARBAKIR: Yunus polislerinin bu tür gösterilerde ilk kez sergilediği zeybek oyunu ilgiyle takip edildi.

 ■ NEVŞEHİR: Kapadokya semalarında, balonlar ile yaklaşık 1.5 saat Türk bayrağı dalgalandırıldı.

ESKİŞEHİR’de 17 lisanslı sporcu atlı cirit oynayarak bayramı kutladı.

ANTALYA’da onlarca tekne deniz korteji gerçekleştirdi.

SAMSUN Tütün İskelesi’nde Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkışını sembolize eden tören düzenlendi.

AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 savaş gemisi halkın ziyaretine açıldı.

SAKARYA’nın Karasu ilçesinde halk oyunu ekibindeki kadın sakatlanınca yerine usta öğretici girdi.

HAKKARİ: Şehir stadyumunda düzenlenen programda halk oyunları gösterisi de yapıldı.

İSTANBUL’da motorcular kortej düzenledi.

■ 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı’nda kano ve rafting etkinliği düzenlendi. Genç sporcular, baraj kıyısında dev Türk bayrağı açtı.

MÜHENDİS ADAYLARI GABAR’DA

HABER MERKEZİ – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 19 Mayıs kapsamında, Şırnak Gabar Dağı bölgesinde, farklı üniversitelerin petrol ve doğal gaz mühendisliği bölümlerinde eğitim gören 19 gençle bir araya geldi. Şehit Esma Çevik 22 No’lu Petrol Üretim İstasyonu’nda gerçekleşen buluşmada Bayraktar, yakında özellikle Kör Kandil bölgesinde aramaların başlayacağı bilgisini verdi.

 GENÇLER ATA’NIN HUZURUNA KOŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak; dün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 81 il ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’dan temsilci olarak seçilen toplam 166 gençle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Bak, öğrenciler ve sporcularla fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Bak, deftere “Milli Mücadele’nin meşalesini yakmanızın üzerinden tam 105 yıl geçti. Tarihin akışını değiştiren o meşale, bugün Türk milletinin ve gençliğinin ruhunda aynı heyecan, umut ve inançla yanıyor. Gençlerimiz, kendilerine emanet edilen canımızdan aziz bu vatanı aydınlık yarınlara taşımak için tüm gücüyle çalışırken; biz de onları, her gün gelişen, güçlü imkanlarla destekliyoruz” diye yazdı.

HALK AKIN ETTİ

Anıtkabir, resmi törenin ardından halkın ziyaretine açıldı. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen vatandaşlar, ellerinde Atatürk posterleri ve bayraklarla Anıtkabir’e akın etti; 19 Mayıs’ı Ata’nın huzurunda kutladı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir